Krek mindenkit, hogy ha lemsolja ezt a fogalmazst az oldalrl, akkor legyen szves rja be az "zenetek nekem" menpontba. Ha az oldalra rakja ki valaki, lgy szves tntesse fel, hogy errl a laprl szrmazik.
_____________________________________
Kszlt: 2005. 01. 03. /htf/ 18:15
Osztly: 6. o.
Tantrgy: termszetismeret, fldrjaz
A Szaturnusz naprendszernk 2. legnagyobb bolygja, hatalmas gyrjvel pedig a legltvnyosabb is.
Tmege 95-szr, tmrje 9,5-szer nagyobb a Fldnl. A hozz kapcsold adatok a kvetkezk:
-Naptl mrt kzptvolsga: 1426 milli km
-Nap krli keringsi ideje: 29,46 fldi v
-tmerje: 120 000 km
-Tengelykrli forgsnak ideje: 10h 14min
-Felszni hmrsklete: -150 C
-Eddig ismert holdjai: 23db
-Fldtl val tvolsga: kb. 4 v
A bolyg bels szerkezete hasonlt a Jupiterhez. Tlnyomrszt hidrognbl s hliumbl ll. A belsejt nehz elemekbl, vasbl s szilciumbl ll mag kpzi, mely kb. 30 000C. Ezt veszi krl az elektromosan vezet hidrognkpeny. Kzppontjtl kifel haladva elektromosan nem vezet,folykony hidrognt tallunk s ezt fogja krbe kvlrl az atmoszfra.
A Szaturnusz a Jupiternl jval lapultabb, olyannyira, hogy az ovlis alak mr egy kisebb amatr tvcsvel is knnyen felismerhet.
A Szaturnusz gyrje kicsiny holdak millirdjaibl, a krltte kering trmelkbl, szikladarabokbl s jgkristlyokbl tevdik ssze. A Fldrl megfigyelt gyrrendszert hrom alrendszerre osztottk. Ezeket A-val, B-vel, C-vel jelltk. Az amerikai rszondk felfedeztk, hogy klnll gyrk ezrei vezik a Szaturnuszt. A bolyg krli gyrszer kpzdmny egy hol keskenyebb, hol szlesebb svokkal barzdlt, hatalmas kozmikus hanglemezre hasonlt. Korbban gy vltk, hogy a gyr rszecski egy sztmorzsoldott szaturnuszhold maradvnyai lehet, ma viszont azt tartjk, hogy a gyrk mindig is gyrk voltak. A korongszer alakzatba rendezdtt anyag a Szaturnusz kzelsge miatt sohasem tudott kiterjedt, tmr gitestt sszellni. A Voyager szondk a gyrket alkot anyagrszek tmrjre 0,005 mm-tl 10 m-ig terjed rtkeket mrtek. Mindezek mellett a Szaturnusz krli plykon kering legnagyobb sziklatmbk mretei termszetesen elrhetik egy hz mreteit is.
A Szaturnusz krl 23 nagyobb hold kering (a hrom legnagyobb: a Mimasz, a Diane s a Titn). A legkisebb tmrje 10 km, mig a legnagyobb a Titn 5150 kmgy ez a Naprendszer 2. legnagyobb holdja.
Minden ms holdtl eltren a Titnnak sr atmoszfrja van. A fknt nitrognbl ll lgkr felszni nyomsa valamivel meghaladja a fldi lgnyoms rtkt, de az itt uralkod
-200C-os hmrsklet az let semmilyen formljnak nem kedvez.
A nagy holdak tbbsge a Ganymedhez hasonlan kzet-jg elegybl ll, s felsznk egyes rszein igen sok becsapdsi krter keletkezett. A repl szikladaraokknt kering kisebb szaturnuszholdak a kt marsholdhoz s a planetaidkhoz hasonltanak.
(jelmagyarzat:Tma, szmadatok, megjegyzsek) |