Kérek mindenkit, hogy ha lemásolja ezt a fogalmazást az oldalról, akkor legyen szíves írja be az "Üzenetek nekem" menüpontba. Ha az oldalára rakja ki valaki, légy szíves tüntesse fel, hogy erről a lapról származik.
_____________________________________
Készült: 2005. 01. 03. /hétfő/ 18:15
Osztály: 6. o.
Tantárgy: természetismeret, földrjaz
A Szaturnusz naprendszerünk 2. legnagyobb bolygója, hatalmas gyűrűjével pedig a leglátványosabb is.
Tömege 95-ször, átmérője 9,5-szer nagyobb a Földénél. A hozzá kapcsolódó adatok a következők:
-Naptól mért középtávolsága: 1426 millió km
-Nap körüli keringési ideje: 29,46 földi év
-Átmerője: 120 000 km
-Tengelykörüli forgásának ideje: 10h 14min
-Felszíni hőmérséklete: -150 °C
-Eddig ismert holdjai: 23db
-Földtől való távolsága: kb. 4 év
A bolygó belső szerkezete hasonlít a Jupiteréhez. Túlnyomórészt hidrogénből és héliumból áll. A belsejét nehéz elemekből, vasból és szilíciumból álló mag képzi, mely kb. 30 000°C. Ezt veszi körül az elektromosan vezető hidrogénköpeny. Középpontjától kifelé haladva elektromosan nem vezető,folyékony hidrogént találunk és ezt fogja körbe kívülről az atmoszféra.
A Szaturnusz a Jupiternél jóval lapultabb, olyannyira, hogy az ovális alak már egy kisebb amatőr távcsővel is könnyen felismerhető.
A Szaturnusz gyűrűje kicsiny holdak milliárdjaiból, a körülötte keringő törmelékből, szikladarabokból és jégkristályokból tevődik össze. A Földről megfigyelt gyűrűrendszert három alrendszerre osztották. Ezeket A-val, B-vel, C-vel jelölték. Az amerikai űrszondák felfedezték, hogy különálló gyűrűk ezrei övezik a Szaturnuszt. A bolygó körüli gyűrűszerű képződmény egy hol keskenyebb, hol szélesebb sávokkal barázdált, hatalmas kozmikus hanglemezre hasonlít. Korábban úgy vélték, hogy a gyűrű részecskéi egy szétmorzsolódott szaturnuszhold maradványai lehet, ma viszont azt tartják, hogy a gyűrűk mindig is gyűrűk voltak. A korongszerű alakzatba rendeződött anyag a Szaturnusz közelsége miatt sohasem tudott kiterjedt, tömör égitestté összeállni. A Voyager szondák a gyűrűket alkotó anyagrészek átmérőjére 0,005 mm-től 10 m-ig terjedő értékeket mértek. Mindezek mellett a Szaturnusz körüli pályákon keringő legnagyobb sziklatömbök méretei természetesen elérhetik egy ház méreteit is.
A Szaturnusz körül 23 nagyobb hold kering (a három legnagyobb: a Mimasz, a Diane és a Titán). A legkisebb átmérője 10 km, mig a legnagyobbé a Titáné 5150 kmígy ez a Naprendszer 2. legnagyobb holdja.
Minden más holdtól eltérően a Titánnak sűrű atmoszférája van. A főként nitrogénből álló légkör felszíni nyomása valamivel meghaladja a földi légnyomás értékét, de az itt uralkodó
-200°C-os hőmérséklet az élet semmilyen formáljának nem kedvez.
A nagy holdak többsége a Ganymedéhez hasonlóan kőzet-jég elegyéből áll, s felszínük egyes részein igen sok becsapódási kráter keletkezett. A repülő szikladaraokként keringő kisebb szaturnuszholdak a két marsholdhoz és a planetaidákhoz hasonlítanak.
(jelmagyarázat:Téma, számadatok, megjegyzések) |